آرامگاه میرمحمد حنفی

آرامگاه میرمحمد حنفی

آرامگاه میر محمد بربلندای تپه های تاریخی گور معبد ، از هر نقطه ی خارگ که نگاه کنی نمایان است . میر محمد سالیان درازی است که نماد خارگ شده است و حالا خیلی ها خارگ را با میر محمدش می شناسند .

میرمحمد حنفی

اطراف میر محمد سالهاست که به مقبره و گورستان تبدیل شده است . گورستان نسبتا کوچکی است و لابد به تناسب کوچکی جزیره . آدم های جزیره کمتر می میرند و شاید خیلی کمتر .

گنبد میر محمد

در خصوص آرامگاه و حضور میر محمد حنفیه در خارگ دو روایت وجود دارد که بی شباهت با هم در طول تاریخ نقل شده اند . روایت اول از فرار میر محمد از دستان خلیفه های بنی امیه و بنی مروان حکایت می کند . میر محمد در راه مدینه به بصره بیمار شده  و در جزیره ساکن می شود .  طی این روزگار کوتاهی که مهمان جزیره نشینان بوده است ، فوت می کند و در همین مکان دفن می شود . روایت دوم ولی چیزی متفاوت نقل می کند : "کیسانیه" و گروهی از پیروان "مختارثقفی" پس از شکست مختار به خارگ پناهنده می شوند و به علت علاقه و ارادت خاصی که به میر محمد حنفیه داشته اند این مکان را به عنوان نمادی از وی می سازند .هر چند روایت اول بسیار نقل می شود اما روایت دوم که بر دفن نبودن میر محمد در خارگ  اشاره می کند صحت بیشتری دارد .

      

مردم خارگ میر محمد را دوست دارند ، چه شیعه و چه سنی . هم مردگان شیعه در جوار میر محمد دفن شده اند و هم مردگان اهل تسنن . انگار اینجا همه چیز باید مساوی تقسیم شود ، برادری و برابری در مردم خارگ از دیر ایام تاریخ بوده است .شهدایی که در کنار میر محمد دفن هستند ، روای تاریخی از جنگ و انقلابند و انگار با همین 19 شهید ، تاریخ میر محمد کامل شده است .به صحن وارد که می شود بر سر در میر محمد ، به عربی و با هنر کاشی کاری نام سازنده این بنای تاریخی نگارشته شده است . سید علی بخاری معماری است که پس از اتمام بنا ، با سقوط از بلندای سازه ی زیبایش تسلیم حکم خداوند می شود و در کنار قبر میر محمد آرامتر از او می خوابد . دیدم که زوار بعد از زیارت میر محمد برای سید علی بخاری هم فاتحه می خوانند .از کاشی کاری های قدیمش تنها تیکه های کوچکی برجای مانده و قسمت اعظم آنها در زیر کچ کاری های بازسازی پنهان شده است . تزیینات ، وسایل ،  فرش ها و تابلو های میر محمد بسیار قدیمی هستند . خیلی ها را مردم وقف کرده اند .خلف ناصری پیرمرد 65 ساله ی است که پس از پدر و پدربزرگش کلیددار آنجا شده است . ناصری خیلی خوب تاریخ میرمحمد را میداند و خوب از پدرش یاد می کند . پدر و پدربزرگ و خیلی از بستگان ناصری که همچون خودش سنی بوده اند الان در کنار میر محمد آرمیده اند . آلوورا در کنار قبور آنها زیاد است . یقین دارم این تصادفی نیست و بی شک جز رسومات آنهاست .

منابع:

http://sepas.ir

گردآورنده: 

فاطمه ملک میرزایی

http://4iranian.com